Ako sa barokový kaštieľ v Bernolákove stal súčasťou príbehu "Pod krídlami zmeny"
V podstate je to nedávno (6.4. 2017) od momentu, kedy bol slávnostne otvorený zrekonštruovaný kaštieľ v Bernolákove, označovaný aj za jedno z najvýznamnejších barokových diel na Slovensku. Rekonštrukcia trvala tri roky a dopadla viac ako úžasne. Rekonštrukcia prišla v podstate v hodine dvanástej, keďže kaštieľ bol v takom dezolátnom stave, že bolo len otázkou času, kedy by sa postupne začal rúcať.
Trochu z histórie kaštieľa
Kaštieľ bol postavený v rokoch 1712/1714 - 1722. Dal ho postaviť gróf Jozef Esterházy, chorvátsky bán a krajinský sudca. Úpravy prebiehali aj po dostavaní kaštieľa až do konca 20. rokov 18. storočia. Kaštieľ neskôr prešiel niekoľkými úpravami. S najväčšou pravdepodobnosťou sa predpokladá, že kaštieľ bol postavený podľa plánov Johanna Bernharda Fischera z Erlachu. Na výzdobe sa podieľalo mnoho významných majstrov z rôznych odborov, ako napríklad murárskí majstri Bartolomej Witweger a Laurenz Steiger, maliari Jozef Daniel Michorn, Ján Juraj Umbstatt atď. Kaštieľ je postavený do tvaru písmena U. Má dve nárožné veže a jednu
centrálnu vežu, v ktorej sú aj po rekonštrukcií zabudované hodiny so
zvonom. Najprepracovanejšou časťou bol park, ktorý bol súčasťou areálu
kaštieľa. Bol vybudovaný podľa francúzskeho vzoru. V súčasnosti nes sa z neho nezachovalo takmer nič.
Obdobie svojho najväčšieho rozkvetu zažil kaštieľ za života Františka Esterházyho (1715 - 1785), ktorý zastával viacero vysokých funkcií na dvore Márie Terézie, no jeho najväčším úspechom bola funkcia uhorského kancelára. Nielen vysoké funkcie, ale aj krása kaštieľa a jeho areálu sa stali cieľom pravidelných návštev z Viedne. Kaštieľ navštívila osobne aj samotná Mária Terézia v roku 1766, aby tu oslávila svoje narodeniny. Nebola to jej jediná návšteva kaštieľa. Arcikňažná Mária Kristína, jej dcéra, navštevovala aj s manželom Albertom kaštieľ niekoľkokrát za rok. V rámci takýchto návštev sa v kaštieli konali pravidelne veľkolepé slávnosti.
S nástupom 19. storočia ale lesk kaštieľa upadal. Poslednou veľkou udalosťou bola udalosť z roku 1910, kedy americký prezident Theodor Rooswelt súkromne navštívil grófa Alberta Apponyiho v Éberharde. V rámci cesty sa zastavil aj v Čeklísi v kaštieli. Potom nastúpil na miestnej stanici na rýchlik do Viedne. Z tejto udalosti sa nám zachovala fotografia, na ktorej je vyfotený pri svojom prejave na stanici. V roku 1911 dokonca kaštieľ vyhorel. Po rekonštrukcií už stratil takmer všetko zo svojej slávy. V roku 1945 bol kaštieľ totálne vyplienený a stal sa ubytovňou pre študentov. Po roku 1989 kaštieľ chátral až do svojej rekonštrukcie.
O kaštieli, jeho hlbšej histórií a jeho krásach by sa dalo veľa rozprávať. Mnoho z jeho krás je popísaných práve v príbehu "Pod krídlami zmeny". Hlavná hrdinka Erika sa ocitne v areáli kaštieľa a po prvý raz tu využije svoj dar, ktorý dostala od svojho mŕtveho otca.
Takže ako sa stal kaštieľ súčasťou tohto príbehu? Jednoducho. Jeho krása, ktorú opäť nadobudol po rekoštrukcií, si zaslúžila, aby mala svoje miesto v knihe, keďže aj samotný príbeh sa z väčšej časti odohráva v Bernolákove a kaštieľ je najkrajšou dominantou tejto obce. V podstate samotný kaštieľ sa stal jednou z hlavných inšpirácií pre tvorbu príbehu "Pod krídlami zmeny". :)